I Røykenveien møter vi driftsleder Vegard Fyrileiv, transportleder Owe Bugge Persson og sjåføren til den nye bilen Audun Hess.
Avdelingen for vann- og avløpstjenester i Lier består av 13 faste ansatte i tillegg til noen innleide ressurser når arbeidsmengden tilsier dette.
Bil med mange bruksområder
Owe Bugge Persson forteller at tanken i den nye Scania-bilen rommer hele 13m3. Den går på komprimert gass og skal benyttes i Oslo-området. Det er muligheter for å tanke bilen mange steder i området, så biogass er et veldig godt fossilfritt alternativ.
Se mer informasjon om bilen i faktaboks
Dette er en fullskala kombibil som ikke bare tar fett og vann, men kan benyttes til sandfang med mere.
- Dette er litt av en bil. Kapasiteten gjør at jeg kan kjøre oppdrag i snitt 1,5 arbeidsdag uten å fylle drivstoff. Det gjør at det blir effektivt å benytte biogassbilen. I tillegg til at den er supergod å kjøre, rommer den hele 2400 liter vann. Dette vannet kan varmes opp slik at vi kan ta vanskelige oppdrag som å tine frosne rør og å rense skitne fettutskillere. Den vekker oppmerksomhet på veien, stor, grønn og lysende som den er, forteller sjåfør Audun Hess.
Artikkelen fortsetter nedenfor bildekarusellen.